0 224 270 60 00 0 507 220 62 32 hanifiucpunar@gmail.com

Bacak uzunluk farkı ve omurga eğriliği, skolyoz

#Limb length discrepancy #Bacak uzunluk farkı ve omurga eğriliği #skolyoz arasından sebep sonuç ilişkisi vardır. Bir bacağın diğerinden daha kısa olması, kişinin duruş ve hareket şeklinde değişikliklere neden olabilir ve bu durum da omurga dengesi etkilenebilir. Örneğin, bir bacak diğerinden daha kısa ise, pelvisin bir tarafa yatması ve dengenin sağlanması için omurganın bir kıvrım yapması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumda #skolyoz meydana gelebilir. 

Benzer şekilde, skolyoz kendisi de duruş ve denge bozukluğuna neden olabilir ve göreceli bacak uzunluğunu oluşturabilir. #skolyoz  şiddetli ise, gövdenin dönmesine neden olabilir ve bu da bir bacağın diğerinden daha kısa görünmesine yol açabilir.

 

Temelinde bacak uzunluk farkı olan skolyozları tedavisinde kısalığı telafi etmek eğriliğini düzeltmeye yardımcı olabilir. Örneğin, bir kişinin skolyozu, bacak uzunluğu farklılığından kaynaklanıyorsa, bacak uzunluğundaki farklılığı ayakkabı tabanı veya başka bir ortopedik cihazla düzelterek omurga eğriliğini azaltmaya yardımcı olunur.

 

Önemli!!! Tüm skolyozlarda göreceli bacak boyu kısalığı olmadığı gibi, bacak boyunda kısalık olan her hastada skolyoz gelişmez. Dengesizlik tespit edildiğinde hemen tabanlık veya kısalık takviyesi vermek vermek  skolyozu tedavi etmeyeceği gibi #skolyozda eğriliğin artmasına sebep olabilir.


Daha fazla bilgi için;


https://drhanifiucpunar.org/makaleler/skolyozda-kisiye-ozel-tabanlik-kullanilir-mi-skolyozda-kisalik-takviyesi-icin-tabanlik.41/


https://www.scoliosissos.com/blog/scoliosis-leg-length#:~:text=Functional%20Leg%20Length%20Discrepancy%20%E2%80%93%20Functional,are%20actually%20the%20same%20length).


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3282518/


https://scoliosisclinic.co.uk/blog/does-a-having-a-short-leg-cause-scoliosis/


https://scoliosis3dc.com/2015/12/15/scoliosis-and-leg-length-discrepancy/Paylaş:    

Hastalığınızı Arayın

Hastalar İçin Bilgilendirme

Galeriden

  • Lomber Dar Kanal, Vidalı Bel Ameliyatı Örnek Doç. Dr. Hanifi Üçpunar, Bursa Spinal stenoz, omurilik kanalının daralarak omuriliğe ve sinir köklerine baskı yapmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Bu, ağrı, uyuşma, karıncalanma, halsizlik ve hatta mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı gibi bir dizi semptoma neden olabilir. Bazı durumlarda, sinirler üzerindeki baskıyı azaltmak
  • Avrupa Omurga Derneği Tarafından verilen kursların tamamlanması sonrası elde ettiğim diplomam Eurospine Diploma
  • Robotik Omurgada Ameliyatı Robotik Omurgada En Gelişmiş Navigasyon Sistemleri Kullanılmaktadır
  • Skolyoz Skolyoz tedavisinde "Selektif Füzyon" ile hastanın ana kozmetik problemleri olan omuz dengesizliği, kalça seviye farkı ve sırt bölgesindeki çıkıntılar başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir.
  • Robotik Omurga Ameliyatı Sunumumdan Robotik omurga cerrahisi veya robot yardımlı omurga cerrahisi, robotik teknolojinin omurga cerrahisi sırasında kullanımı olarak tanımlanabilir.
  • Bel kısmında skolyozu olan hastamın ameliyat öncesi ve sonrası skolyoz filmleri #Skolyoz her zaman üç ana düzlemde (3D) yani önden yanal eğrilik, sagitalde normalden ön veya arka (çoğunlukla lordotik) yöne sapma ve yatay düzlemde (çok karakteristik olarak) vertebral eksenel rotasyon içeren karmaşık bir deformitedir.  Scoliosis is a multifactorial three-dimensional (3D) spinal