0 224 270 60 00 0 507 220 62 32 hanifiucpunar@gmail.com

Bel Kayması, Bursa Ortopedi Doktoru

Bel Kayması

 

Spondilolistezis (Bel Kayması) lomber (bel) ve bazen servikal (boyun) omurların anterior (öne) vertebral kaymasından kaynaklanır. Bu durum, omurganın yapısal bütünlüğü, spondiloliz (pars interarticularis'in ayrılması) veya dejeneratif spondilolistezis durumunda, özellikle bağlar, tendonlar ve kaslar ve bazen vertebral kemiğin bir kısmı olmak üzere işlevsiz spinal eklemler düzgün çalışmadığında ortaya çıkar. Spondilolistez, anterolistez (öne kayma) olarak da bilinir.

 

Kayma sonrası makaslama nedeniyle, iki omur arasında kalan sinir dokuları veya omuriliğin kendisi sıkışır. Sıkışan sinirler hangisiyse o sinirin ilgili olduğu alanda ağrı olur. Bu bazen tüm bacağı ilgilendiren bir ağrıyken bazen sadece ayak başparmağı ağrıyabilir.Spondilolitik spondilolistez olarak da bilinen istmik spondilolistezis, izole bir travma (pars interarticularis'in kırılması), tekrarlanan travma (örneğin cimnastikçilerde olduğu gibi, tekrarlanan lomber hiperekstansiyon ile ilişkili pars interarticularis'in stres kırığı) ile ilişkili olabilir.

 

Yana kayma

Lateral kayma veya rotatif subluksasyon, bir omurun diğer omurdan hem koronal hem de eksenel düzlemlerde kayması anlamına gelir. Bazı şiddetli skolyoz vakaları, yerçekimi kuvvetlerinin etkisiyle yanal kaymaya dönüşebilir.
 

Bu yazıda verilen bilgilerde ve resimlerde kullanılan kaynak:

 

https://www.posturetek.com/en/instabilite-articulaire.htmlA spondylolisthesis

bursa'da en iyi ortopedi doktoru

Bursa Ortopedi doktor Yorumları

Bursa Ortopedi doktorları Devlet

Bursa Ortopedi Hastanesi

Bursa Ortopedi profesörleri

Bursa nöbetçi Ortopedi Doktoru

Bursa Devlet Hastanesi en iyi Ortopedi doktoru

bursa şehir hastanesi'nde en iyi ortopedi doktorlariBursa Skolyoz Doktorları

bursa'da en iyi skolyoz doktoru

Bursa Skolyoz Fizik tedavi

Bursa Skolyoz Tedavisi

Bursa Şehir Hastanesi Skolyoz Doktorları

Bursa skolyoz Korsesi

Schroth egzersizleri Bursa

En iyi Skolyoz Doktorları

Paylaş:    

Hastalığınızı Arayın

Hastalar İçin Bilgilendirme

Galeriden

  • Lomber Dar Kanal, Vidalı Bel Ameliyatı Örnek Doç. Dr. Hanifi Üçpunar, Bursa Spinal stenoz, omurilik kanalının daralarak omuriliğe ve sinir köklerine baskı yapmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Bu, ağrı, uyuşma, karıncalanma, halsizlik ve hatta mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı gibi bir dizi semptoma neden olabilir. Bazı durumlarda, sinirler üzerindeki baskıyı azaltmak
  • Avrupa Omurga Derneği Tarafından verilen kursların tamamlanması sonrası elde ettiğim diplomam Eurospine Diploma
  • Robotik Omurgada Ameliyatı Robotik Omurgada En Gelişmiş Navigasyon Sistemleri Kullanılmaktadır
  • Skolyoz Skolyoz tedavisinde "Selektif Füzyon" ile hastanın ana kozmetik problemleri olan omuz dengesizliği, kalça seviye farkı ve sırt bölgesindeki çıkıntılar başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir.
  • Robotik Omurga Ameliyatı Sunumumdan Robotik omurga cerrahisi veya robot yardımlı omurga cerrahisi, robotik teknolojinin omurga cerrahisi sırasında kullanımı olarak tanımlanabilir.
  • Bel kısmında skolyozu olan hastamın ameliyat öncesi ve sonrası skolyoz filmleri #Skolyoz her zaman üç ana düzlemde (3D) yani önden yanal eğrilik, sagitalde normalden ön veya arka (çoğunlukla lordotik) yöne sapma ve yatay düzlemde (çok karakteristik olarak) vertebral eksenel rotasyon içeren karmaşık bir deformitedir.  Scoliosis is a multifactorial three-dimensional (3D) spinal