0 224 270 60 00 0 507 220 62 32 hanifiucpunar@gmail.com

Evde Schroth Egzersizleri - Skolyozda Evde Fizik Tedavi - Evdeki Fiziki Şartlar– Skolyoza özel egz

Evde Schroth  Egzersizleri - Skolyozda Evde Fizik Tedavi - Evdeki Fiziki Şartlar – Skolyoza özel egzersizler


Unutmayın, skolyoza özgü herhangi bir egzersiz hiç olmamasından iyidir, bu nedenle küçük bir başlangıç, belki de yarı asılı durma ile başlamak ileriye doğru atılmış harika bir adımdır. Zamanla, Skolyoz Fizyoterapistinizle bire bir seanslarınız sırasında bu karmaşık egzersizlerde daha rahat hale geldikçe, evde kendinize daha fazla güvenebilirsiniz.


İnternette iyi duruş, uygun oturuş postürü gibi genel geçer öneriler normal omurga sağlığı içindir. Skolyoz hastalarının oturmadan tutun ayakta nasıl durup kendini düzelteceği eğriliğe özgü özellikler içerebilir. Buradaki bilgiler tekrar etmek gerekirse sizi motive etmek ve genel bir çerçeve sunmak üzerinedir.

 

 

BURDA VERİLEN BİLGİLER SİZİ TAKİP EDEN SAĞLIK PROFESYONELİNİN ÖNERİLERİ YERİNE KESİNLİKLE GEÇMEZ. SİZLERE BİLGİ VERMEK VE SİZLERİ MOTİVE ETMEK AÇISINDAN HAZIRLADIĞIM BİR MAKALEDİR.

 

Rehabilitasyon merkezinizde postür eğitimi, deformite düzeltme manevralarını öğrendikten sonra bunları evde uygulayarak yapabilirsiniz. Hastalarımıza bu manevralarını unutmamak için aralıklı da olsa fizyoterapist ziyaretlerini öneriyorum. Düzeltme hareketlerini unutabiliyorlar.

 

Gerek coğrafi olarak; ilçelerde ve köylerde veya küçük illerde yaşan hastalarımızın sürekli schroth seanslarına gelmeleri zor olabiliyor. O hastalarım için önerim sıkı bir 2 aylık rehabilitasyon aldıktan sonra bunu eve taşımaları. Merkez illerde yaşayıp hem maddi hem de manevi imkanları olmayan hastalarım için de önerim bu şekilde.

 

İsteğiniz dahilinde veya istemeden egzersizleri evde yapmak isteyen bazı hastalarımızda ise evdeki fiziki şartlar uygun olmayabiliyor. Bu konuda size yardımcı olacak bazı ipuçları vermek istiyorum.

 

Her şeyden önce unutulmamalı ki schroth egzersizleri için yaş sınırı yoktur. Yani büyümeyi tamamlasanız da devam etmenizde fayda vardır. Çünkü bu egzersizler  sadece eğrilik düzeltmez, duruş postürünü öğrendiğiniz için estetik ve ağrı azaltma konusunda sizlere çok faydalı olacaktır.

 

Yaklaşık 2 ay yaklaşık 10-15 seans içinde muhtemelen gerekli rehabilitasyonu almış olursunuz. Lütfen bu durumu planlarınıza dahil edin.

 

Evde bu egzersizleri yapmak için hem ne yapacağınızı bilmeniz gerekir hem de gerekli yardımcı teçhizatlara ihtiyacınız olacaktır.  Bunlardan en bilinenleri İsveç merdivenleri ya da durak barları  yada tırmanma merdivenleri en bilinenleri. Kum torbaları da buna örnek.

Bunlar için ekonomik imkanı olmayan hastalarımız veya evinde fiziksel alan olmayan hastalarımız için ipuçları da bu makalede olacaktır.

 

Egzersizler

 

1. Tam Asılı Durma (Full-hanging)

 

Önce barfiks çubuklarından bahsedelim. Genç hastalarımızın çoğu ve bazı yetişkin hastalarımız Full-hanging  yani tam asılı durma adı verilen skolyoza özgü bir egzersiz yapmaktadır. Full-hanging omurgayı uzatmak ve omurları, diskleri ve sinirleri dekompresyona (rahatlatma, açma) uğratmak için yapılır. Full-hanging'i inversiyon masasının çok aktif bir versiyonu olarak düşünün. Klinikte, hastalar Full-hanging yapmaları için İsveç Merdivenlerimizin en yüksek çubuğunu kullanır. Bu, belki de basit bir kapı üstü veya gerilim yüklü barfiks çubuğu ile evde aynısının yapılması en kolay Schroth egzersizidir.

 

Uzun boylular için, evdeki kapı çerçeveleri her zaman bir İsveç merdiveninden daha az yüksek olduğundan, evde bir barfiks çubuğundan Tam Asılma yaparken dizlerinizi bükmeniz gerekecektir.

 


https://m.fitmoda.com/urun/perfect-fitness-multi-gym-kapi-barfiksi-gri-17690

 

2. Yarı Asılı Durma

 

Yarı asılı durma, tam asılı durmaya harika bir alternatiftir. Bu egzersiz yetişkin ve gençlerde kullanılabilir. Bu egzersizi evde kurmak zordur teknik yardım almanız gerekir.  Bu sistemleri kurmak için sık kullanılan bir yöntem kapı ankrajı, bir germe kayışı ve sağlam oklava şeklinde sopalar veya onun yerini alacak herhangi bir çubuk olabilir. Bununla ilgili yurt dışı mağazalarda pek çok ürün olsada ülkemizde benim en yakın tespit ettiğin suspension bar olarak tanımlanan ve Decathlon mağazasında satılan üründür. Kullanım kılavuzundaki resim örneği aşağıdaki gibidir.

 


 https://www.decathlon.com.tr/p/cross-training-egzersiz-seti-suspension-trainer-dst100/_/R-p-309804

 

3. Yarı asılı durmak için kullanılan suspension aletini kapı yanlarına tutturarak yüz üstü ve sırt üstü yatarken yapacağınız egzersizler için de kullanabilirsiniz.

 

 

4. Yine otururken yapılacak egzersizleri suspension aletinin kurulu olduğu duvar veya kapıya sandalyenizi yan tutarak yapabilirsiniz.

 

Skolyoz tiplerine otururken yapılan egzersizler değişebilir.

 

 

5. Ayakta olan egzersizler için sizin omuz genişliğinize uyan açık kapı üzerinde yapmanız mümkündür.

 

Skolyoz tiplerine ayakta yapılan egzersizler değişebilir.

 

 

6. Pelvis Tilt Egzersizi

 

Dizleriniz bükülü ve ayaklarınız yerde düz olacak şekilde sırt üstü uzanın. Karın kaslarınızı ve kalçanızı sıkarak sırtınızı düzleştirin. Normal nefes alarak 5 saniye bekleyin. Set başına on (10) kez tekrarlayın. Seans başına iki (2) set yapın. Günde bir (1) seans yapın.

 

7. Skolyoz için İyi Duruş Geliştirme

 

İyi bir duruş geliştirmek omurgadaki gerginliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Birçok insan bilinçsizce omuzlarında ve boyunlarında gerginlik tutar, bu da gerginliği artırabilir ve yorgunluğa yol açabilir. Bunu önlemek için gün boyunca iyi bir duruş pratiği yapmak önemlidir.

 

8. Ayakta dururken bu ipuçlarını aklınızda tutun:

Skolyoz tiplerine göre duruş ve oturuş postürleri değişebilir

 

Genel Omurga Sağlığı için;

 

à       Omuzlarınız geride olacak şekilde dik ve uzun durun.

à       Başınızı düz ve vücudunuzla aynı hizada tutun.

à       Karnınızı içeri çekin.

à       Ayaklarınızı omuz genişliğinde açık tutun.

à       Dizlerinizi kilitlemeyin.

à       Ağırlığınızı öncelikle ayak topuklarınıza verin.

à       Elleriniz doğal bir şekilde yanlarınızda dursun.

 

Doğru durup durmadığınızı test etmek açısından duvar testini yapabilirsiniz

 

Başınız, kürek kemikleriniz ve kalçanız bir duvara değecek şekilde durun ve topuklarınız duvardan yaklaşık 2 ila 4 inç (yaklaşık 5 ila 10 santimetre) uzakta olsun. Elinizi belinizdeki kıvrımın arkasına, avuç içiniz duvara bakacak şekilde kaydırın.

 

İdeal olarak, sırtınız ile duvar arasında yaklaşık bir el kalınlığında boşluk hissedeceksiniz. Çok fazla boşluk varsa, sırtınızdaki kavisi düzleştirmek için karın kaslarınızı sıkın. Çok az boşluk varsa, elinizin arkanıza rahatça sığması için sırtınızı eğin. Bu duruşu korurken duvardan uzaklaşın. Günlük aktiviteleriniz boyunca bunu sürdürün.

 

 

9. İyi oturma pozisyonu

Otururken bu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

 

Genel Omurga Sağlığı için;

 

 

à       Sandalyenizin yüksekliğini, ayaklarınız yerde düz duracak veya bir ayaklık üzerinde duracak şekilde ayarlayın.

à       Dizlerinizi kalçalarınızın hizasında veya altında tutun. Bacak bacak üstüne atmayın. Ayak bilekleriniz dizlerinizin önünde olmalıdır. Dizlerinizin arkası ile koltuğunuzun önü arasında küçük bir boşluk bırakın.

à       Sırtınızı desteklemek için sandalyenizi ayarlayın veya belinizin arkasına rulo yapılmış bir havlu veya küçük bir yastık yerleştirin.

à       Monitörünüzün üst kısmının göz hizasında veya biraz altında olduğundan emin olun.

à       Başınızı ve boynunuzu dengeli ve gövdenizle aynı hizada tutun.

à       Omuzlarınızı gevşetin. Ön kollarınızı yere paralel tutun.

à       Uzun süre aynı pozisyonda oturmamaya çalışın.

 

10. Doğru çanta taşıma yöntemi

 

Genel Omurga Sağlığı için;

 

Omuz çantasını tek kol üzerinde taşımak duruşunuza zarar verebilir; bunun tek nedeni çantanın ağırlığının kayıştan omuz kaslarınıza binmesi değildir. Boş bir çanta da omuz kaslarınızı kasmanıza ve çantanın kolunuzdan aşağı kaymasını önlemek için omzunuzu kaldırmanıza neden olacaktır. Düzenli olarak yapıldığında bu durum duruş sorunları yaratabilir.

 

Omuz askılı bir çanta kullanıyorsanız, askıyı karşı omzunuzun üzerine yerleştirin.

 

11. Telefonunuza boyun bükülü şekilde bakmaktan kaçının

 

Akıllı telefona bakmak boynunuzu bükmenize ve servikal omurganızı zorlamanıza neden olabilir. Ayakta dururken ve telefonunuza bakarken, iyi bir duruş sergileyin ve telefonunuzu göz hizasına yakın tutmayı hedefleyin. Otururken ve telefonunuza bakarken, dik oturun ve kollarınızı desteklemek için kolçaklar veya alternatif olarak bir masa veya yastık kullanın.

 

12.  Kedi-Deve Egzersizleri

 

Ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde, başınız düz olacak şekilde karın kaslarınızı sıkı tutun. Derin bir nefes alın ve alt göğüs kafesinizi kaldırın, sırtınızı döndürün ve boynunuzu gevşetin. Nefes verirken göğsünüzü yere doğru indirin ve hafifçe yukarı doğru bakın. Sıkı karın kasları ile başlangıç pozisyonuna dönün. Set başına on (10) kez tekrarlayın. Seans başına iki (2) set yapın. Günde bir (1) seans yapın.

 

Tüm bu egzersizleri ve yapış şeklinizi eğriliğe uygun şekilde yapıp yapmadığınızı teyit etmek açısından fotoğraflayabilirsiniz. Sonra fizyoterapistinize teyit ettirebilirsiniz.

 

13. Çift Bacaklı Karın Presi

 

Dizleriniz bükülü ve ayaklarınız yerde düz olacak şekilde sırt üstü uzanın (Fotoğraf 1) ve sırtınızı nötr bir pozisyonda tutun. Dizleriniz ve kalçalarınız 90° açıyla bükülecek şekilde bacaklarınızı teker teker yerden kaldırın.

 

Dizlerinizi ellerinize doğru çekerken ellerinizi dizlerinize doğru itin, bu da karın kaslarınızı çalıştıracaktır. Kollarınızı düz tutun! Üç derin nefes için bekleyin. Set başına on (10) kez tekrarlayın. Seans başına iki (2) set yapın. Günde bir (1) seans yapın.

 

14. Tek Bacak Dengesi

 

(Mümkünse, düz bir omurgayı görselleştirmeye yardımcı olması için bir aynanın önünde yapın).

 

Gözleriniz açıkken bir dizinizi yukarı doğru bükün ve tek ayağınızın üzerinde dengede durun. İlk başta bir sandalyenin, masanın veya duvarın arkasını tutmak için ellerinizi kullanabilirsiniz. Dengede durmak kolaylaştıkça ellerinizi çekin ve yana doğru uzatın. Kollarınızı göğsünüzün üzerine getirerek kendinizi zorlayın. Daha da büyük bir zorlama için gözlerinizi kapatın. Set başına beş (5) kez tekrarlayın. Seans başına bir (1) set yapın. Günde bir (1) seans yapın.

 

15. Plank Egzersizleri

 

Plank, omurganızı destekleyen kasları harekete geçiren temel bir dengeleme egzersizidir. Kollarınız yanlarınızda bükülü halde yüzüstü uzanarak başlayın. Dirseklerinizi doğrudan omuzlarınızın altına yerleştirin ve avuç içlerinizi dirseklerinizin önünde yere düz bir şekilde koyun. Vücudunuz ayaklarınızdan başınıza kadar düz bir çizgi halinde olmalıdır. Omurganızın nötr bir pozisyonda kalmasını sağlamak için karın kaslarınızı sıkı tutun ve kalçalarınızı omuzlarınızla aynı seviyeye getirin. Bu pozisyonu birkaç saniye koruyun. Plank hareketinin nasıl düzgün bir şekilde yapılacağına dair talimatlar için lütfen fizyoterapistinize danışın.Bursa Skolyoz Doktorları, Bursa'da en iyi Skolyoz doktoru, Bursa Skolyoz Fizik tedavi, Bursa Skolyoz Tedavisi, Bursa Şehir Hastanesi Skolyoz Doktorları

Bursa Skolyoz Korsesi, Schroth egzersizleri Bursa, En iyi Skolyoz Doktorları, Bursa'da en iyi ortopedi doktoru, Bursa Ortopedi doktor Yorumları, Bursa Ortopedi doktorları Devlet, Bursa Ortopedi Hastanesi, Bursa Ortopedi profesörleri, Bursa nöbetçi Ortopedi Doktoru, Bursa Devlet Hastanesi en iyi Ortopedi doktoru, bursa şehir hastanesi'nde en iyi ortopedi doktorları, Bursa Skolyoz Doktorları, Bursa'da en iyi skolyoz  doktoru, Bursa Skolyoz Fizik tedavi, Bursa Skolyoz Tedavisi, Bursa Şehir Hastanesi Skolyoz Doktorları, Bursa skolyoz  Korsesi, Schroth egzersizleri Bursa, En iyi Skolyoz Doktorları

 


Paylaş:    

Hastalığınızı Arayın

Hastalar İçin Bilgilendirme

Galeriden

  • Lomber Dar Kanal, Vidalı Bel Ameliyatı Örnek Doç. Dr. Hanifi Üçpunar, Bursa Spinal stenoz, omurilik kanalının daralarak omuriliğe ve sinir köklerine baskı yapmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Bu, ağrı, uyuşma, karıncalanma, halsizlik ve hatta mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı gibi bir dizi semptoma neden olabilir. Bazı durumlarda, sinirler üzerindeki baskıyı azaltmak
  • Avrupa Omurga Derneği Tarafından verilen kursların tamamlanması sonrası elde ettiğim diplomam Eurospine Diploma
  • Robotik Omurgada Ameliyatı Robotik Omurgada En Gelişmiş Navigasyon Sistemleri Kullanılmaktadır
  • Skolyoz Skolyoz tedavisinde "Selektif Füzyon" ile hastanın ana kozmetik problemleri olan omuz dengesizliği, kalça seviye farkı ve sırt bölgesindeki çıkıntılar başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir.
  • Robotik Omurga Ameliyatı Sunumumdan Robotik omurga cerrahisi veya robot yardımlı omurga cerrahisi, robotik teknolojinin omurga cerrahisi sırasında kullanımı olarak tanımlanabilir.
  • Bel kısmında skolyozu olan hastamın ameliyat öncesi ve sonrası skolyoz filmleri #Skolyoz her zaman üç ana düzlemde (3D) yani önden yanal eğrilik, sagitalde normalden ön veya arka (çoğunlukla lordotik) yöne sapma ve yatay düzlemde (çok karakteristik olarak) vertebral eksenel rotasyon içeren karmaşık bir deformitedir.  Scoliosis is a multifactorial three-dimensional (3D) spinal