0 224 270 60 00 0 507 220 62 32 hanifiucpunar@gmail.com

Skolyozda Kaçınılması Gereken Sporlar Bursa

Skolyozda Kaçınılması Gereken Sporlar

 

Spor yapmak skolyoza neden olmazken, bazı tekrarlayan veya yüksek riskli aktiviteler sorunu şiddetlendirebilir.

 

Skolyozlu tüm çocukların kaçınması gereken bazı egzersiz türleri vardır, ancak belirli eğri türleri için özellikle yasak olan spor tipleri vardır.  Birçok spor eğlence amaçlı olarak oynanabilir, yani eğlence için kısa süreli yapıldıktan sonra (haftada maksimum 1 saat)skolyoza sahip olan çocuk her sporu veya oyunu yapabilir. Ancak profesyonel eğitimde saatlerce tekrarlayan hareketler yapılması nedeniyle kasların tümüne yayılan güçlendirme olmadığı için skolyozda artma görülebilir.


 

 

Jimnastik

 

Genel olarak eğlence için amatör jimnastik sporu güvenli olabilir; ancak, sık sık saatlerce ileri veya yarışmalı cimnastiklere katılmak, eğri ilerlemesini tetikleyebilir.

 

Bale

 

Yüzme gibi, bale de daha fazla hipokifotik (sırt kamburluğunun azalması) bir omurga ile sonuçlanabilecek bir aktivitedir. Özellikle ana eğriliği sırt bölgesinde olan çocuklar u spordan kaçınmalıdır.

 

Trambolin

 

Trambolin üzerinde zıplamak, bacak kaslarınızı güçlendirmek için mükemmel olabilir, ancak bel tipi skolyozu olanlar bundan kaçınmalıdır. Aşağıya doğru iniş kuvveti omurgayı zorlayarak skolyozun kötüleşmesine neden olur.

 

Çoğu zaman bir sporu tamamen bırakmak gerekli değildir; ancak, genç sporcular aşağıdaki faaliyetlere katılımlarını sınırlandırmalıdır:

 

Yüksek aktiviteli sporlara tekrar tekrar katılmak, omurga üzerinde önemli bir stres oluşturur ve zamanla skolyozu şiddetlendirebilir. Buna futbol gibi travmatik sporların yanı sıra aşağıdakileri içeren sporlar da dahildir:

 

Çömelme

Başın üzerinde ağırlık kaldırma

Sert inişler (örn. amigoluk, jimnastik)

Uzun mesafe koşusu (400 metreden fazla)

Trambolin (aşağı doğru iniş kuvveti omurgayı zorlar)

 

Dansçılar, jimnastikçiler ve yüzücülerde torasik omurgayı tekrar tekrar uzatmak - örneğin bir sırt kıvrımında - omurların skolyoz eğrisinin boşluğuna daha fazla dönmesine neden olur ve bu da genellikle hızlı ilerlemeyi sağlar. Genç sporcular, aşağıdakilerle uğraşırken geriye doğru bükülmeleri sınırlamalı ve duruş pozisyonlarını sık sık değiştirmelidir.

 

Omurgayı asimetik çalıştıran ve eğriliklerde ilerle riski yaratan sporlar:

 

Bale

Jimnastik

Yoga

Artistik patinaj

Tenis

Kayak yapmak

Cirit atma

Eğriliğin türüne bağlı olarak belirli egzersizler sınırlandırılmalı veya bunlardan kaçınılmalıdır, ANCAK

 

SKOLYOZ ve SPORA KATILIM BİR ARADA OLABİLİR VE OLMALIDIR DA.


Bursa Skolyoz Doktorları, bursa'da en iyi skolyoz doktoru, Bursa Skolyoz Fizik tedavi, Bursa Skolyoz Tedavisi, Bursa Şehir Hastanesi Skolyoz Doktorları

Bursa skolyoz Korsesi, Schroth egzersizleri Bursa, En iyi Skolyoz Doktorları, bursa'da en iyi ortopedi doktoru, Bursa Ortopedi doktor Yorumları, Bursa Ortopedi doktorları Devlet, Bursa Ortopedi Hastanesi, Bursa Ortopedi profesörleri, Bursa nöbetçi Ortopedi Doktoru, Bursa Devlet Hastanesi en iyi Ortopedi doktoru, bursa şehir hastanesi'nde en iyi ortopedi doktorlariBursa Skolyoz Doktorları, bursa'da en iyi skolyoz doktoru, Bursa Skolyoz Fizik tedavi, Bursa Skolyoz Tedavisi, Bursa Şehir Hastanesi Skolyoz Doktorları, Bursa skolyoz Korsesi, Schroth egzersizleri Bursa, En iyi Skolyoz Doktorları

Paylaş:    

Hastalığınızı Arayın

Hastalar İçin Bilgilendirme

Galeriden

  • Lomber Dar Kanal, Vidalı Bel Ameliyatı Örnek Doç. Dr. Hanifi Üçpunar, Bursa Spinal stenoz, omurilik kanalının daralarak omuriliğe ve sinir köklerine baskı yapmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Bu, ağrı, uyuşma, karıncalanma, halsizlik ve hatta mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı gibi bir dizi semptoma neden olabilir. Bazı durumlarda, sinirler üzerindeki baskıyı azaltmak
  • Avrupa Omurga Derneği Tarafından verilen kursların tamamlanması sonrası elde ettiğim diplomam Eurospine Diploma
  • Robotik Omurgada Ameliyatı Robotik Omurgada En Gelişmiş Navigasyon Sistemleri Kullanılmaktadır
  • Skolyoz Skolyoz tedavisinde "Selektif Füzyon" ile hastanın ana kozmetik problemleri olan omuz dengesizliği, kalça seviye farkı ve sırt bölgesindeki çıkıntılar başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir.
  • Robotik Omurga Ameliyatı Sunumumdan Robotik omurga cerrahisi veya robot yardımlı omurga cerrahisi, robotik teknolojinin omurga cerrahisi sırasında kullanımı olarak tanımlanabilir.
  • Bel kısmında skolyozu olan hastamın ameliyat öncesi ve sonrası skolyoz filmleri #Skolyoz her zaman üç ana düzlemde (3D) yani önden yanal eğrilik, sagitalde normalden ön veya arka (çoğunlukla lordotik) yöne sapma ve yatay düzlemde (çok karakteristik olarak) vertebral eksenel rotasyon içeren karmaşık bir deformitedir.  Scoliosis is a multifactorial three-dimensional (3D) spinal