0 224 270 60 00 0 507 220 62 32 hanifiucpunar@gmail.com

Bel Ağrısında Korse Kullanımı, Korse Çeşitleri

Bel ve sırt korsesini kullanmadan önce bir doktora danışmanız önerilir. Bir doktor değerlendirmesi, bir korsenin faydalı olup olmayacağının yanı sıra ihtiyaç duyulan korse tipini ve nasıl takılması gerektiğini belirlemeye yardımcı olacaktır.

 

Bel ve sırt ağrılarına yardımcı olmak için korse kullanmak bir seçenek olabilir, ancak uygun korse seçimi önemlidir. Burada dikkate alınması gereken bazı ipuçları şunlardır:

 

1.     Doktorunuzla konuşun: Bel ve sırt ağrıları, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir ve farklı tipte korseye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle, korseye ihtiyaç duyduğunuzda öncelikle doktorunuza danışmanız önemlidir. Doktorunuz size hangi tip korseyi kullanmanız gerektiği konusunda tavsiyede bulunabilir.

 

2.     Boyutunuza dikkat edin: Korse seçerken, bedeninize uygun bir boyut seçmeniz önemlidir. Çok küçük bir korse kullanmak, ağrıyı hafifletmek yerine daha fazla ağrıya neden olabilir. Çok büyük bir korse kullanmak da aynı şekilde faydadan ziyade zarar getirebilir.

 

3.     Korse materyaline dikkat edin: Korsenin materyali de önemlidir. Nefes alan, esnek bir materyal seçmek daha rahat bir kullanım sağlayabilir.

 

4.     Korse tipine dikkat edin: Bel ağrısı için kullanılan korseler genellikle bel korsesi veya bel çevresini saran korselerdir. Sırt ağrısı için kullanılan korseler ise sırtı destekleyen korselerdir. Hangi korsenin sizin için uygun olduğuna doktorunuzla görüşebilirsiniz.

 

5.     Korse kullanımına dikkat edin: Korseleri uzun süreler boyunca kullanmak zararlı olabilir. Korsenizi sadece belirli zaman aralıklarında kullanmanız, bel ve sırt kaslarınızın güçlenmesi için egzersiz yapmanız önemlidir.

 

6.     Kaliteli bir korse seçin: Kaliteli bir korse, sizi daha iyi destekleyecektir. Kalitesiz korseler hem daha az rahat hem de etkili değildir.

 

Yukarıdaki ipuçlarını takip ederek, kendiniz için uygun korse seçebilirsiniz. Ancak unutmayın, korseler ağrıyı hafifletmek için geçici bir çözümdür ve kalıcı bir çözüm için egzersiz yapmanız önerilir.

 

Bel Ağrısı İçin Esnek Sırt Destekleri (korseleri)

 

Esnek ortezler, pamuk/elastik karışımları, kanvas ve/veya neopren (bir tür sentetik, esnek kauçuk) gibi yumuşak bir malzemeden yapılır.

 

Esnek bel kemerleri veya korseler tipik olarak çeşitli boyut ve tasarımlara sahiptir. Korseler tipik olarak, desteğin önünde, arkasında ve/veya yanlarında stabilite ve bir miktar hareket kısıtlaması sağlayan dikey metal veya plastik destekler içerir.


 

Bel kemerleri ve sakroiliak kemerler, harekette biraz daha fazla kısıtlama sağlar ve tipik olarak daha sağlam bir kumaştan yapılır.

 

Esnek korseler ve kemerler, bel ağrısını aşağıdaki şekillerde hafifletmeye yardımcı olabilir:

 

1.     Duruşun ayarlanmasına ve ağırlığın omurgadan alınmasına yardımcı olmak için gövdeye hafif basınç uygulamak

2.     Zayıflamış veya yaralanmış kasların baskısını azaltmak için ek omurga desteği sağlamak

3.     Bir miktar eğilme ve burulmaya izin vermek için orta derecede sınırlayıcı hareket aralığı. Örneğin esnek bir korse takarken diz üstüne değecek kadar öne eğilmek mümkün olabilir ama dizleri geçemez.

4.     Gevşek veya zayıflamış bir eklemde gövde veya pelvisin sıkıştırılması yoluyla mikro hareketin azaltılması (özellikle lomber ve sakroiliak eklem kemerlerinde)

5.     Korsenin sıcaklığı ile gergin kasları gevşetmek

6.     Korsenin kullanımının güvenli olduğundan ve etkili bir ağrı kesici sağlaması muhtemel olduğundan emin olmak için esnek korsenin uygun boyutu ve uyumu konusunda bir doktora danışmanız önerilir.

 

Bel Ağrısı İçin Sert ve Yarı Sert Korseler

 

Sert bel ortezleri, gövdeyi saran sağlam bir malzeme tabakasından (tipik olarak pamuk veya kanvas) oluşur ve desteğin önünü, arkasını ve bazen yanlarını kaplayan sert paneller içerir. Bazı modellerde desteğin dışını kaplayan sert plastik veya metal çubuklar bulunur.

 

 

Hem esnek hem de sert ortezlerin unsurlarını birleştiren bir sırt desteği, yarı sert bir destek olarak adlandırılabilir. Örneğin, esnek bir bel kemeri, bazı ek destek ve stabilite için ek dolgu veya kalıplanmış plastik ekler içerebilir.

 

Sert ve yarı esnek ortezler, bel ağrısını şu şekilde hafifletmeye yardımcı olur:

 

1.     Omurgayı sağlıklı bir duruşta tutmak ve ağırlığı omurgadan karına kaydırmak için gövdeye baskı uygulamak

2.     Kaslar, eklemler, diskler ve sinir kökleri dahil olmak üzere zayıflamış veya yaralanmış omurga yapılarının baskısını azaltmak için önemli destek sağlamak

3.     Öne, arkaya ve bir yandan diğer yana bükülmenin yanı sıra gövdenin çoğu dönüşünü önlemek için hareket aralığını önemli ölçüde azaltır

4.     Omurilik segmentinde veya kırılmada mikro hareketi büyük ölçüde azaltarak sarsıcı hareketlerin şokundan kaynaklanan tahrişi sınırlayarak başarılı iyileşme şansını artırır

5.     Korsenin sıcaklığı ile kas gerginliğini azaltmak

6.     Bir çalışmada, katılımcılar esnek bir destek ile karşılaştırıldığında sert bir sırt desteği kullandıklarında, sakatlık indeksi ve ağrı skorları daha fazla iyileşmiştir.

 

Sert bir arka destek, ısmarlama yapılabilir veya önceden yapılmış çeşitli parçalardan monte edilebilir. Her iki durumda da, diş teli tasarlama ve takma konusunda uzmanlaşmış bir doktor, ortez uzmanı veya başka bir kalifiye sağlık uzmanı, güvenli, rahat ve etkili olmasını sağlamak için korseyi ölçecek ve takacaktır.

 

 

 

Morrisette D, Cholewicki J, Logan S, Seif G, McGowan S. A randomized clinical trial comparing extensible and inextensible lumbosacral orthoses and standard care alone in the management of lower back pain. Spine (Phila Pa 1976). 2014 October 1; 39(21):1733-42.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2887766/pdf/nihms155382.pdfBursa Skolyoz Doktorları, Bursa Bel Korsesi,  Bursa'da en iyi Skolyoz doktoru, Bursa Skolyoz Fizik tedavi, Bursa Skolyoz Tedavisi, Bursa Şehir Hastanesi Skolyoz Doktorları

Bursa Skolyoz Korsesi, Schroth egzersizleri Bursa, En iyi Skolyoz Doktorları, Bursa'da en iyi ortopedi doktoru, Bursa Ortopedi doktor Yorumları, Bursa Ortopedi doktorları Devlet, Bursa Ortopedi Hastanesi, Bursa Ortopedi profesörleri, Bursa nöbetçi Ortopedi Doktoru, Bursa Devlet Hastanesi en iyi Ortopedi doktoru, bursa şehir hastanesi'nde en iyi ortopedi doktorları, Bursa Skolyoz Doktorları, Bursa'da en iyi skolyoz  doktoru, Bursa Skolyoz Fizik tedavi, Bursa Skolyoz Tedavisi, Bursa Şehir Hastanesi Skolyoz Doktorları, Bursa skolyoz  Korsesi, Schroth egzersizleri Bursa, En iyi Skolyoz Doktorları

 

Paylaş:    

Hastalığınızı Arayın

Hastalar İçin Bilgilendirme

Galeriden

  • Lomber Dar Kanal, Vidalı Bel Ameliyatı Örnek Doç. Dr. Hanifi Üçpunar, Bursa Spinal stenoz, omurilik kanalının daralarak omuriliğe ve sinir köklerine baskı yapmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Bu, ağrı, uyuşma, karıncalanma, halsizlik ve hatta mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı gibi bir dizi semptoma neden olabilir. Bazı durumlarda, sinirler üzerindeki baskıyı azaltmak
  • Avrupa Omurga Derneği Tarafından verilen kursların tamamlanması sonrası elde ettiğim diplomam Eurospine Diploma
  • Robotik Omurgada Ameliyatı Robotik Omurgada En Gelişmiş Navigasyon Sistemleri Kullanılmaktadır
  • Skolyoz Skolyoz tedavisinde "Selektif Füzyon" ile hastanın ana kozmetik problemleri olan omuz dengesizliği, kalça seviye farkı ve sırt bölgesindeki çıkıntılar başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir.
  • Robotik Omurga Ameliyatı Sunumumdan Robotik omurga cerrahisi veya robot yardımlı omurga cerrahisi, robotik teknolojinin omurga cerrahisi sırasında kullanımı olarak tanımlanabilir.
  • Bel kısmında skolyozu olan hastamın ameliyat öncesi ve sonrası skolyoz filmleri #Skolyoz her zaman üç ana düzlemde (3D) yani önden yanal eğrilik, sagitalde normalden ön veya arka (çoğunlukla lordotik) yöne sapma ve yatay düzlemde (çok karakteristik olarak) vertebral eksenel rotasyon içeren karmaşık bir deformitedir.  Scoliosis is a multifactorial three-dimensional (3D) spinal