0 224 270 60 00 0 507 220 62 32 hanifiucpunar@gmail.com

Ağrı Kesici Amacıyla Kullanılan Bitkisel Destekler ve Vitaminler Doç. Dr. Hanifi Üçpunar, Bursa

Ağrı Kesici Amacıyla Kullanılan Bitkisel Destekler ve Vitaminler

Doç. Dr. Hanifi Üçpunar, Bursa

 

Diyet takviyeleri (bitkilerin kendisi veya bitkilerden elde edilen yağlar) gibi birçok beslenme yaklaşımının anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu iddia edilmektedir ve bazılarının osteoartrit, romatoid artrit ve tendinit gibi kas-iskelet sistemi enflamatuar durumlarıyla ilişkili enflamasyon ve ağrıyı tedavi etmek için uzun bir kullanım geçmişi vardır. Birkaç doğal ürünün mütevazı faydalar sağlayabileceğine dair bazı sınırlı kanıtlar olsa da, genel olarak bu yaklaşımların çoğunun enflamatuar durumlar için kullanımını destekleyecek yeterli kanıt yoktur. Bu yüzden bu blog dahil internette okuduğunuz yazılara bakarak kesinlikle kendinizi tedavi etmenizi önermem. Bu durum

 

Dünyada en sık kullanılan bitkisel ağrı kesiciler;

 

Zerdeçal: Anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle, zerdeçalın osteoartrit ve romatoid artrit gibi kas ve iskelet sistemi ağrılarını hafifletmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 

Zencefil: Zencefil, kas ağrılarını ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

 

Ardıç: Ardıç yağı, romatizma ve kas ağrılarını hafifletmek için kullanılır. Aynı zamanda kas spazmlarını ve eklem sertliğini azaltabilir.

 

Adaçayı: Adaçayı anti-enflamatuar özelliklere sahip olup, kas ve eklem ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir.

 

Biberiye: Biberiye, kas ve iskelet sistemi ağrılarını hafifletmek için kullanılan bir diğer bitkisel çözümdür. Ayrıca kas spazmlarını ve eklem sertliğini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Kekik: Kekik, anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle, kas ağrılarını ve inflamasyonu azaltmak için kullanılabilir.

 

Lavanta: Lavanta yağı, kas ağrılarını hafifletmek ve kas spazmlarını azaltmak için kullanılır.

 

Çörekotu: Çörekotu, anti-enflamatuar özelliklere sahip olup, kas ve iskelet sistemi ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir.

 

At kestanesi: At kestanesi, kas ve iskelet sistemi ağrıları için popüler bir bitkisel tedavidir. Varisler, eklem iltihabı ve diğer inflamatuar koşulları tedavi etmek için de kullanılabilir.

 

Karabiber: Karabiber, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, kas ve iskelet sistemi ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir.

 

Eklem Kıkırdak Sağlığı için Kullanılan Vitaminler  ve Bitkisel Takviyeler Doç. Dr. Hanifi Üçpunar, Bursa

 

Glukozamin: Glukozamin, eklemlerdeki kıkırdağın yapısını ve esnekliğini desteklemeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, osteoartrit gibi eklem rahatsızlıklarının tedavisinde sık kullanılır.

 

Kondroitin: Kondroitin, eklem kıkırdağının yapısını ve dayanıklılığını korumaya yardımcı olabilir. Eklem ağrısı, osteoartrit ve romatoid artrit gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.

 

Kollajen: Kollajen, eklem kıkırdağının yapısını destekleyen bir proteinidir. Eklem ağrısı ve kıkırdak hasarı tedavisinde kullanılabilir.

 

A vitamini: A vitamini, kıkırdak ve kemik sağlığı için önemlidir. A vitamini takviyeleri eklem ağrısı ve osteoartrit gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.

 

C vitamini: C vitamini, kıkırdak sağlığı için önemli bir antioksidandır. Bu nedenle, C vitamini takviyeleri osteoartrit ve diğer eklem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir.

 

Omega-3 yağ asitleri: Omega-3 yağ asitleri, eklem iltihabı ve ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Balık yağı takviyeleri veya omega-3 açısından zengin gıdalar eklem sağlığı için yararlıdır.

 

Zerdeçal: Zerdeçal, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, eklem ağrısı ve iltihabı tedavisinde kullanılabilir.

 

Adaçayı: Adaçayı, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, eklem ağrısı ve iltihabı tedavisinde kullanılabilir.

 

Zencefil: Zencefil, eklem ağrısı ve iltihabı tedavisinde kullanılabilecek güçlü bir anti-inflamatuardır.

 

Boswellia: Boswellia, osteoartrit ve romatoid artrit gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan anti-inflamatuar özelliklere sahip bir bitkisel takviyedir.

 

Bel ağrısı için sık kullanılan vitamin ve bitkisel tedaviler şunlardır;

Doç. Dr. Hanifi Üçpunar, Bursa 


Kapsaisin: Kapsaisin, acı biberden elde edilen bir bileşiktir ve bel ağrısı gibi ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir. Kapsaisin içeren merhemler ve kremler, bel ağrısı tedavisinde kullanılabilir.

 

Zerdeçal: Zerdeçal, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, bel ağrısı ve iltihabı tedavisinde kullanılabilir.

 

Adaçayı: Adaçayı, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, bel ağrısı ve iltihabı tedavisinde kullanılabilir.

 

Zencefil: Zencefil, bel ağrısı ve iltihabı tedavisinde kullanılabilecek güçlü bir anti-inflamatuardır.

 

B vitamini: B vitamini, sinir sistemi sağlığı için önemlidir ve bel ağrısı gibi sinirsel ağrıların tedavisinde kullanılabilir.

 

Magnezyum: Magnezyum, kas sağlığı ve kas spazmlarının azaltılması için önemlidir. Bel ağrısı tedavisinde de kullanılabilir.

 

Omega-3 yağ asitleri: Omega-3 yağ asitleri, iltihap azaltıcı özellikleri sayesinde, bel ağrısı gibi ağrıların tedavisinde kullanılabilir.

 

Papaya enzimi: Papaya enzimi, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, bel ağrısı ve diğer iltihaplı durumların tedavisinde kullanılabilir.

 

Ginseng: Ginseng, vücuttaki stres seviyelerini azaltmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bel ağrısı gibi stres kaynaklı ağrıların tedavisinde de kullanılabilir.

 

Lavanta yağı: Lavanta yağı, kasları gevşetici özellikleri sayesinde, bel ağrısı ve diğer kas ağrıları için doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.


Diz iğnesi isimleri, Dizde sıvı kaybı iğnesi yaptıranlar, Dize yapılan iğne yorumlar, Dize yapılan iğnenin yan etkileri, Diz sıvı iğnesi markaları, Dizde sıvı kaybı iğnesi Zararları, Hyaluronik asit diz iğnesi, Dize yapılan iğne Ne zaman etki Eder, Kuru iğne ücreti, Kuru iğne tedavisi seans ücreti 2023, Recover iğne Fiyatı, Recover iğne fiyatı 2023, Kuru iğne yaptıranların Yorumları, Recover diz iğnesi, Fıtık iğnesi fiyatı, Devlet hastanesinde kuru iğne tedavisi, Bursa Skolyoz Doktorları, Bursa'da en iyi Skolyoz doktoru, Bursa Skolyoz Fizik tedavi, Bursa Skolyoz Tedavisi, Bursa Şehir Hastanesi Skolyoz Doktorları, Bursa Skolyoz Korsesi, Schroth egzersizleri Bursa, En iyi Skolyoz Doktorları, Bursa'da en iyi ortopedi doktoru, Bursa Ortopedi doktor Yorumları, Bursa Ortopedi doktorları Devlet, Bursa Ortopedi Hastanesi, Bursa Ortopedi profesörleri, Bursa nöbetçi Ortopedi Doktoru, Bursa Devlet Hastanesi en iyi Ortopedi doktoru, bursa şehir hastanesi'nde en iyi ortopedi doktorları, Bursa Skolyoz Doktorları, Bursa'da en iyi skolyoz  doktoru, Bursa Skolyoz Fizik tedavi, Bursa Skolyoz Tedavisi, Bursa Şehir Hastanesi Skolyoz Doktorları, Bursa skolyoz  Korsesi, Schroth egzersizleri Bursa, En iyi Skolyoz Doktorları, En iyi Pediatrik ortopedist Bursa, bursa'da en iyi ortopedi doktoru, Pediatrik Ortopedi bölümü olan Hastaneler, Ortopedi doktoru Bursa, En iyi pediatrik ortopedist Ankara, Pediatrik Ortopedi Devlet Hastanesi, Şehir Hastanesi en iyi Ortopedi doktoru, Devlet Hastanesi nde en iyi Ortopedi doktoru, robotik diz protezi bursa, robotik kalça protezi bursa, kemik kırığı, tendon kopmasıi ön çapraz bağ ameliyatı, menisküs yırtığı bursa, bursa'da en iyi menisküs doktoru, PRP menisküs tedavisi fiyatları, PRP menisküs tedavisi yorumları, Menisküs iğnesi fiyatı 2023, Menisküs iğnesi nasıl yapılır, Menisküs yırtığı kök hücre tedavisi Fiyatları, Menisküs iğnesi fiyatı, Menisküs kök hücre tedavisi yorumları

Paylaş:    

Hastalığınızı Arayın

Hastalar İçin Bilgilendirme

Galeriden

  • Lomber Dar Kanal, Vidalı Bel Ameliyatı Örnek Doç. Dr. Hanifi Üçpunar, Bursa Spinal stenoz, omurilik kanalının daralarak omuriliğe ve sinir köklerine baskı yapmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Bu, ağrı, uyuşma, karıncalanma, halsizlik ve hatta mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı gibi bir dizi semptoma neden olabilir. Bazı durumlarda, sinirler üzerindeki baskıyı azaltmak
  • Avrupa Omurga Derneği Tarafından verilen kursların tamamlanması sonrası elde ettiğim diplomam Eurospine Diploma
  • Robotik Omurgada Ameliyatı Robotik Omurgada En Gelişmiş Navigasyon Sistemleri Kullanılmaktadır
  • Skolyoz Skolyoz tedavisinde "Selektif Füzyon" ile hastanın ana kozmetik problemleri olan omuz dengesizliği, kalça seviye farkı ve sırt bölgesindeki çıkıntılar başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir.
  • Robotik Omurga Ameliyatı Sunumumdan Robotik omurga cerrahisi veya robot yardımlı omurga cerrahisi, robotik teknolojinin omurga cerrahisi sırasında kullanımı olarak tanımlanabilir.
  • Bel kısmında skolyozu olan hastamın ameliyat öncesi ve sonrası skolyoz filmleri #Skolyoz her zaman üç ana düzlemde (3D) yani önden yanal eğrilik, sagitalde normalden ön veya arka (çoğunlukla lordotik) yöne sapma ve yatay düzlemde (çok karakteristik olarak) vertebral eksenel rotasyon içeren karmaşık bir deformitedir.  Scoliosis is a multifactorial three-dimensional (3D) spinal