0 224 270 60 00 0 507 220 62 32 hanifiucpunar@gmail.com

Yaygın, sık Kullanılan Romatoid Artrit (RA) İlaçları

Yaygın, sık Kullanılan  Romatoid Artrit (RA) İlaçları

 

Doktorunuzun her RA ilacı sınıfı içinde yapması gereken seçimler vardır. RA ilaçlarının yan etkilerinin en az olduğu ve sizin için etkili olan doğru tedaviyi bulmak biraz deneme yanılma gerektirebilir.

 

 İşte RA için yaygın olarak reçete edilen 10 ilaç:

 

Adalimumab (Humira) deri altına enjeksiyon için kullanılan biyolojik bir ilaçtır. İlk dozu doktorunuzun muayenehanesinde alırsınız. Bundan sonra, tipik doz haftada bir veya iki haftada bir kendi kendinize uygulanır.

 

Celecoxib (Celebrex) bir NSAID'dir, özellikle COX-2 inhibitörü olarak adlandırılan bir türüdür. Günde bir veya iki kez, genellikle yiyeceklerle birlikte aldığınız bir kapsüldür.

 

Etanercept (Enbrel), deri altına haftada bir veya iki kez enjeksiyon için kendi kendine uygulanan bir biyolojiktir. Humira gibi, ilk dozu doktorunuzun muayenehanesinde alacaksınız.

 

Hidroksiklorokin (Plaquenil) bir DMARD'dır. Genellikle günde bir kez yemekle birlikte aldığınız bir tablet olarak gelir. Daha yüksek dozlar için doktorunuz dozun günde iki kez olacak şekilde bölünmesini önerebilir.

 

İndometasin bir NSAİİ'dir. Kapsül, uzatılmış salımlı (ER) kapsül ve süspansiyon olarak mevcuttur. ER kapsül, günde bir veya iki kez yemekle birlikte en uygun dozajı sunar.

 

Leflunomid (Arava) genellikle günde bir kez aldığınız başka bir DMARD'dır. Doktorunuz tedavinin ilk birkaç günü boyunca daha sık almanızı isteyebilir.

 

Metotreksat (EMTHEXATE,Rheumatrex, Trexall) RA için çok etkili olan bir DMARD'dır. Tablet ya da deri altına enjeksiyon şeklinde kullanılabilir. Doktorlar yan etkileri azaltmak için genellikle haftalık bir doz reçete ederler. 

Metilprednizolon bir kortikosteroiddir. Oral tabletler için dozaj günde bir kezden günde birkaç keze kadar değişebilir. Doktorunuz ayrıca dozunuzu azaltabilir. Özel dozunuzu doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

 

Prednizon da bir kortikosteroiddir. Tablet ve oral solüsyon olarak bulunur. Normal doz günde bir kez ile günde dört kez yemekle birlikte arasında değişir.

 

Sulfasalazin oral bir DMARD'dır. Mide tahrişini en aza indirmek için gecikmeli salınımlı bir tablet olarak gelir. Tableti yemek ve bir bardak su ile almalısınız. Doktorlar genellikle düşük bir dozla başlar ve günde iki kez iki tabletlik tam doza çıkarırlar.

 

İlaçların genel tedavi planının sadece bir parçası olduğunu unutmayın. Doktorunuz ayrıca özel egzersiz planları, fizik tedavi ve diğer yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir. Doktorlar genellikle ameliyatı ciddi eklem hasarı veya sakatlık için ayırırlar.

 

Araştırmacılar RA'yı anlama konusunda büyük adımlar atmaya devam etmektedir. Önleme yollarını keşfetmek için eklem yıkımını moleküler düzeyde inceliyorlar. Ayrıca, hastaları tedavilerle daha iyi eşleştirmelerine yardımcı olabilecek RA ile ilgili genetiği anlamaya çalışıyorlar. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız doktorunuzla konuşun.


Diz iğnesi isimleri, Dizde sıvı kaybı iğnesi yaptıranlar, Dize yapılan iğne yorumlar, Dize yapılan iğnenin yan etkileri, Diz sıvı iğnesi markaları, Dizde sıvı kaybı iğnesi Zararları, Hyaluronik asit diz iğnesi, Dize yapılan iğne Ne zaman etki Eder, Kuru iğne ücreti, Kuru iğne tedavisi seans ücreti 2023, Recover iğne Fiyatı, Recover iğne fiyatı 2023, Kuru iğne yaptıranların Yorumları, Recover diz iğnesi, Fıtık iğnesi fiyatı, Devlet hastanesinde kuru iğne tedavisi, Bursa Skolyoz Doktorları, Bursa'da en iyi Skolyoz doktoru, Bursa Skolyoz Fizik tedavi, Bursa Skolyoz Tedavisi, Bursa Şehir Hastanesi Skolyoz Doktorları, Bursa Skolyoz Korsesi, Schroth egzersizleri Bursa, En iyi Skolyoz Doktorları, Bursa'da en iyi ortopedi doktoru, Bursa Ortopedi doktor Yorumları, Bursa Ortopedi doktorları Devlet, Bursa Ortopedi Hastanesi, Bursa Ortopedi profesörleri, Bursa nöbetçi Ortopedi Doktoru, Bursa Devlet Hastanesi en iyi Ortopedi doktoru, bursa şehir hastanesi'nde en iyi ortopedi doktorları, Bursa Skolyoz Doktorları, Bursa'da en iyi skolyoz  doktoru, Bursa Skolyoz Fizik tedavi, Bursa Skolyoz Tedavisi, Bursa Şehir Hastanesi Skolyoz Doktorları, Bursa skolyoz  Korsesi, Schroth egzersizleri Bursa, En iyi Skolyoz Doktorları, En iyi Pediatrik ortopedist Bursa, bursa'da en iyi ortopedi doktoru, Pediatrik Ortopedi bölümü olan Hastaneler, Ortopedi doktoru Bursa, En iyi pediatrik ortopedist Ankara, Pediatrik Ortopedi Devlet Hastanesi, Şehir Hastanesi en iyi Ortopedi doktoru, Devlet Hastanesi nde en iyi Ortopedi doktoru, robotik diz protezi bursa, robotik kalça protezi bursa, kemik kırığı, tendon kopmasıi ön çapraz bağ ameliyatı, menisküs yırtığı bursa, bursa'da en iyi menisküs doktoru, PRP menisküs tedavisi fiyatları, PRP menisküs tedavisi yorumları, Menisküs iğnesi fiyatı 2023, Menisküs iğnesi nasıl yapılır, Menisküs yırtığı kök hücre tedavisi Fiyatları, Menisküs iğnesi fiyatı, Menisküs kök hücre tedavisi yorumları

Paylaş:    

Hastalığınızı Arayın

Hastalar İçin Bilgilendirme

Galeriden

  • Lomber Dar Kanal, Vidalı Bel Ameliyatı Örnek Doç. Dr. Hanifi Üçpunar, Bursa Spinal stenoz, omurilik kanalının daralarak omuriliğe ve sinir köklerine baskı yapmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Bu, ağrı, uyuşma, karıncalanma, halsizlik ve hatta mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı gibi bir dizi semptoma neden olabilir. Bazı durumlarda, sinirler üzerindeki baskıyı azaltmak
  • Avrupa Omurga Derneği Tarafından verilen kursların tamamlanması sonrası elde ettiğim diplomam Eurospine Diploma
  • Robotik Omurgada Ameliyatı Robotik Omurgada En Gelişmiş Navigasyon Sistemleri Kullanılmaktadır
  • Skolyoz Skolyoz tedavisinde "Selektif Füzyon" ile hastanın ana kozmetik problemleri olan omuz dengesizliği, kalça seviye farkı ve sırt bölgesindeki çıkıntılar başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir.
  • Robotik Omurga Ameliyatı Sunumumdan Robotik omurga cerrahisi veya robot yardımlı omurga cerrahisi, robotik teknolojinin omurga cerrahisi sırasında kullanımı olarak tanımlanabilir.
  • Bel kısmında skolyozu olan hastamın ameliyat öncesi ve sonrası skolyoz filmleri #Skolyoz her zaman üç ana düzlemde (3D) yani önden yanal eğrilik, sagitalde normalden ön veya arka (çoğunlukla lordotik) yöne sapma ve yatay düzlemde (çok karakteristik olarak) vertebral eksenel rotasyon içeren karmaşık bir deformitedir.  Scoliosis is a multifactorial three-dimensional (3D) spinal