0 224 270 60 00 0 507 220 62 32 hanifiucpunar@gmail.com

Kemik ve Eklem Sağlığı İçin En İyi Takviyeler Nelerdir? Bursa

Kemik ve Eklem Sağlığı İçin En İyi Takviyeler Nelerdir?

 

Vücudunuzun rejenerasyon ve yenilenme sürecinin yavaşlaması yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Sonunda, vücudunuz kemik ve eklem sağlığınızı destekleyen bileşiklerin üretimini azaltır ve sizi rahatsız eden bir tür kemik veya eklem sorunu yaşayabilirsiniz.

 

Doktorunuz bu sorunu hafifletmek için kemik ve eklem sağlığı takviyeleri önerebilir. Besin takviyeleri, kemik ve eklem sağlığı için gerekli olan ve normal beslenmenizle alamayabileceğiniz besin ve mineralleri almanızı sağlar.

 

Kalsiyum

 

Kemikler öncelikle kalsiyumdan oluşur. Ancak, vücudunuz kalsiyum üretmez ve yalnızca diyet kaynaklarına bağlıdır. Kalsiyum takviyeleri vücudunuzun kalsiyum ihtiyacını karşılamanıza ve sağlıklı kemikleri korumanıza yardımcı olur.

 

D Vitamini

 

D Vitamini vücudunuzun gıdalardaki kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Diyet ve güneş ışığı ana D Vitamini kaynakları olsa da, insanlar bu kaynaklardan önerilen D Vitamini değerinden daha azını alırlar ve takviyeye ihtiyaç duyarlar.

 

Magnezyum

 

Magnezyum, kalsiyum emilimine yardımcı olmak için vücudunuzdaki D Vitaminini aktive ettiğinden kemik ve eklem sağlığı için gereklidir. Birçok çalışma magnezyumun kemik kırıklarını ve artrit riskini azalttığını ortaya koymuştur.

 

Protein


Protein kemiğin kütlesini ve hacmini oluşturur. Araştırmalar proteinin kemik sağlığı için temel bir besin maddesi olduğunu ve osteoporozun önlenmesinde rol oynadığını kanıtlamıştır. En iyi protein kaynağı hayvansal gıdalar ve tahıllardır.

 

Kolajen

 

Kolajen, kan pıhtılaşmasından kemik sağlığına kadar her şeye yardımcı olan temel bir proteindir. Son çalışmalar, kolajen peptitlerin kemik yoğunluğunu artırdığını ve özellikle menopoz sonrası kadınlarda osteoporoza karşı koyduğunu ortaya koyduğu iddia edilmektedir.

 

Glukozamin ve Kondroitin


Yaşlandıkça, vücudunuz kıkırdağın yapısal bileşenleri olan glukozamin ve kondroitin üretimini azaltır. Bunları takviye olarak almak kıkırdağın parçalanmasını önleyebilir ve eklem ağrısı ve iltihabını etkili bir şekilde hafifletebilir. Bu konuda kesin bir bilimsel kanıt olmamakla beraber sıkça kullanılmaktadır.

 

Omega-3 yağ asitleri

 

Balık yağı, ceviz, bitkisel yağ gibi gıdalarda bulunan Omega-3 yağ asitleri, iltihaplanmaya neden olan proteinleri bloke ederek eklemlerinizi korur. Birçok çalışmada romatoid artritte de etkili oldukları bulunmuştur.

 

C Vitamini


Birçoğumuz C Vitamininin bağışıklık fonksiyonunda önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Ayrıca kemik mineralizasyonu için gerekli olan protein kolajeninin oluşumuna da yardımcı olur. Günlük olarak almak için mükemmel bir takviyedir ve genellikle yan etkisi yoktur.

 

K Vitamini


K Vitamini kemiğe kalsiyum iletilmesine yardımcı olur. K vitamini eksikliğiniz varsa, bu durum düşük kemik yoğunluğuna yol açabilir ve kırık riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, çoğumuz ihtiyacımız olan K Vitaminini diyetimizden alırız ve kan inceltici kullanan hastalar için sorunlara neden olabilir. Başlamadan önce doktorunuzla görüşmeniz gereken bir takviyedir.

 

Zerdeçal


Zerdeçalda bulunan bir bileşik olan kurkumin, ağrı kesicidir ve enflamatuar enzimlerin üretimini engeller. Anti-enflamatuar özellikleri onu eklem sağlığı için doğal bir takviye haline getirir. Zerdeçal takviyeleri, kurkuminin emilimini artırmak için karabiber özleri içerir.

 

İzoflavonlar

 

İzoflavonlar fasulyede, özellikle soya fasulyesinde bulunan biyolojik olarak aktif bileşiklerdir.  Ipraflavone, takviye olarak kullanılabilen yarı sentetik flavonlardan biridir.  Çalışmalar, günde 200 mg'lık bir dozaj almanın osteoporozlu yaşlı kadınların kemik yoğunluğunu iyileştirdiğini göstermiştir.  Yeterli günlük kalsiyum ile birlikte alındığında en büyük faydayı göstermiştir.

 

Boswellia serrata

Çalışmalar, Hint buhur olarak da bilinen Boswellia serrata'nın eklem ağrısı ve sertliğini hafiflettiğini ve eklem işlevini çok az veya hiç yan etki olmadan iyileştirdiğini bulmuştur.

 

Takviyeler ağrıyı hafifletmeye, kemik ve eklem sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, takviyelerin etkinliği kişiden kişiye değiştiğinden, yalnızca bunlara güvenmemelisiniz. Maksimum fayda elde etmek için sağlıklı bir diyetin ve yaşam tarzının bir parçası olmaları gerekir.

 

Takviyeler faydalı olsa da, zararlı ilaç etkileşimlerine sahip oldukları bilinmektedir. Bu nedenle, takviye eklemeden veya dozajını değiştirmeden önce doktorunuza danışın. Hangi takviyelerin size en uygun olduğunu öğrenmek için bugün doktorlarımıza danışın.

 

KAÇINILMASI GEREKEN TAKVIYELER:

 

Tuzlu yiyecekler

Ne kadar çok tuzlu yerseniz, o kadar çok kalsiyum kaybedersiniz.


Şekerli Atıştırmalıklar


Şeker konusunda aşırıya kaçmamanız gerekir- özellikle de tatlıya düşkünseniz.


Şeker ve kemikler üzerindeki olumsuz etkisi arasında kanıtlanmış bir bağlantı olmasa da, kemiklere verilen zarar, insanların çok fazla ilave şeker tüketmesi ve ihtiyaç duydukları besin açısından zengin gıdaları yeterince almamasından kaynaklanıyor olabilir. Optimal bir osteoporoz diyeti için, tatlı isteğinizi kuru erik, kızılcık ve kemik sağlığını destekleyen sağlıklı besinler olan antioksidanlar açısından zengin diğer meyvelerle karşılayabilirsiniz.


Gazlı İçecekler


Çok fazla kola içiyorsanız, bu durum kemik sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Kola içmek kemik mineral yoğunluğunda azalma ve kırık riskinde artış ile ilişkilidir. Mekanizma tam olarak anlaşılamamıştır, ancak genel sağlığımız açısından hemen her türlü kola tipi veya çeşiti zararlıdır.

 

Kafein

 

Kafein delisi olmadan önce iki kez düşünün. Kafein tüketiminin menopoz sonrası, kadınlarda düşük kemik yoğunluğuna katkıda bulunduğunu bilimsel olarak kanıtlandı. Bunun sebebi ise kafein kemiklerden kalsiyumun çıkmasına sebep olup kemiğin gücünü azaltması.

 

"Aslında, aldığınız her 100 miligram kafein için yaklaşık 6 miligram kalsiyum kaybedilir."

 

Öyleki kafein şekerli gıdalarla birleştiğinde menopoz sonrası kadınların kemik sağlığı üzerinde daha büyük etkilere sahip olabilir.

 

Bu nedenle, osteoporozu önleyici bir diyet uygulamak için kafeinsiz kahve ve çay için ve şekerli gıdalardan  özellikle de çikolata gibi kafein içerenlerin tüketimini sınırlayın.

 

Alkol:

 

Kronik yani uzun süreli alkol tüketiminin düşük kemik kütlesine, kemik oluşumunun azalmasına, kırık insidansının artmasına ve kırık iyileşmesinin gecikmesine katkıda bulunduğu bilinmektedir. Ve bu durum düşündüğünüzden daha genç yaşlarda da gerçekleşebilir.

 

Fasulye

 

Fasulye vücudunuzun kalsiyumu emmesini engelleyebilir. Pinto fasulyesi, lacivert fasulye ve bezelyede fitat adı verilen maddeler yüksek oranda bulunur. Fitatlar, vücudun fasulyede de bulunan kalsiyumu emmesini engelleyebilir. Fasulyenin magnezyum, lif ve diğer besinler açısından zengin olması nedeniyle osteoporozun önlenmesi (ve genel olarak sağlığınız) için iyi bir besindir. Bu nedenle tamamen kaçınmanıza gerek olmaz. Fasulyeleri birkaç saat suda beklettikten sonra tatlı suda pişirerek fitat seviyesini azaltmanız yeterlidir.

 

Yeşil çiğ ıspanak ve pazı

 

Yeşil çiğ ıspanak ve pazı kemik sağlığına faydalı kalsiyum içerir, ancak aynı zamanda bu kalsiyumu bağlayıp vücut tarafından kullanılamaz hale getirebilen oksalat adı verilen maddeler de içerirler.

 

Bu sebzelerin diğer sağlık faydalarından yararlanmak (ve aynı zamanda osteoporozu önlemeye yardımcı olmak) için, bu sebzeleri vücut tarafından kolayca emilen kalsiyum içeren gıdalarla dengelemeyi deneyebilirsiniz. Örneğin Ispanak yerseniz, oksalatlar ıspanaktaki kalsiyumu emmenizi engelleyecektir, ancak üzerine biraz peynir koyarsanız, peynirdeki kalsiyumu barsaklarınız emebilir.

 

Kırmızı Et

Çok fazla hayvansal protein yemenin de kemiklerinizden kalsiyumu miktarını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle osteopeni veya osteoporozunuz varsa, kırmızı eti haftada iki kezle sınırlandırmalı ve porsiyonları küçük tutmalısınız.

 

Sonuç:

Osteoporozun önlenmesi için en iyi diyet nedir?

Araştırmaya göre bol miktarda meyve ve sebze, az yağlı süt ürünleri, balık ve kümes hayvanları, fındık ve baklagillerden oluşan diettir.

 

 

Kemik sağlığı genel sağlığın önemli bir bileşenidir.  Sağlıklı bir diyet ve egzersiz programına önemli takviyeler eklemek, yaşamınız boyunca sağlıklı bir kemik yoğunluğunu koruma şansınızı optimize edebilir.

 

 

 

Diz iğnesi isimleri, Dizde sıvı kaybı iğnesi yaptıranlar, Dize yapılan iğne yorumlar, Dize yapılan iğnenin yan etkileri, Diz sıvı iğnesi markaları, Dizde sıvı kaybı iğnesi Zararları, Hyaluronik asit diz iğnesi, Dize yapılan iğne Ne zaman etki Eder, Kuru iğne ücreti, Kuru iğne tedavisi seans ücreti 2023, Recover iğne Fiyatı, Recover iğne fiyatı 2023, Kuru iğne yaptıranların Yorumları, Recover diz iğnesi, Fıtık iğnesi fiyatı, Devlet hastanesinde kuru iğne tedavisi, Bursa Skolyoz Doktorları, Bursa'da en iyi Skolyoz doktoru, Bursa Skolyoz Fizik tedavi, Bursa Skolyoz Tedavisi, Bursa Şehir Hastanesi Skolyoz Doktorları, Bursa Skolyoz Korsesi, Schroth egzersizleri Bursa, En iyi Skolyoz Doktorları, Bursa'da en iyi ortopedi doktoru, Bursa Ortopedi doktor Yorumları, Bursa Ortopedi doktorları Devlet, Bursa Ortopedi Hastanesi, Bursa Ortopedi profesörleri, Bursa nöbetçi Ortopedi Doktoru, Bursa Devlet Hastanesi en iyi Ortopedi doktoru, bursa şehir hastanesi'nde en iyi ortopedi doktorları, Bursa Skolyoz Doktorları, Bursa'da en iyi skolyoz  doktoru, Bursa Skolyoz Fizik tedavi, Bursa Skolyoz Tedavisi, Bursa Şehir Hastanesi Skolyoz Doktorları, Bursa skolyoz  Korsesi, Schroth egzersizleri Bursa, En iyi Skolyoz Doktorları, En iyi Pediatrik ortopedist Bursa, bursa'da en iyi ortopedi doktoru, Pediatrik Ortopedi bölümü olan Hastaneler, Ortopedi doktoru Bursa, En iyi pediatrik ortopedist Ankara, Pediatrik Ortopedi Devlet Hastanesi, Şehir Hastanesi en iyi Ortopedi doktoru, Devlet Hastanesi nde en iyi Ortopedi doktoru, robotik diz protezi bursa, robotik kalça protezi bursa, kemik kırığı, tendon kopmasıi ön çapraz bağ ameliyatı, menisküs yırtığı bursa, bursa'da en iyi menisküs doktoru, PRP menisküs tedavisi fiyatları, PRP menisküs tedavisi yorumları, Menisküs iğnesi fiyatı 2023, Menisküs iğnesi nasıl yapılır, Menisküs yırtığı kök hücre tedavisi Fiyatları, Menisküs iğnesi fiyatı, Menisküs kök hücre tedavisi yorumları

 

 

Paylaş:    

Hastalığınızı Arayın

Hastalar İçin Bilgilendirme

Galeriden

  • Lomber Dar Kanal, Vidalı Bel Ameliyatı Örnek Doç. Dr. Hanifi Üçpunar, Bursa Spinal stenoz, omurilik kanalının daralarak omuriliğe ve sinir köklerine baskı yapmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Bu, ağrı, uyuşma, karıncalanma, halsizlik ve hatta mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı gibi bir dizi semptoma neden olabilir. Bazı durumlarda, sinirler üzerindeki baskıyı azaltmak
  • Avrupa Omurga Derneği Tarafından verilen kursların tamamlanması sonrası elde ettiğim diplomam Eurospine Diploma
  • Robotik Omurgada Ameliyatı Robotik Omurgada En Gelişmiş Navigasyon Sistemleri Kullanılmaktadır
  • Skolyoz Skolyoz tedavisinde "Selektif Füzyon" ile hastanın ana kozmetik problemleri olan omuz dengesizliği, kalça seviye farkı ve sırt bölgesindeki çıkıntılar başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir.
  • Robotik Omurga Ameliyatı Sunumumdan Robotik omurga cerrahisi veya robot yardımlı omurga cerrahisi, robotik teknolojinin omurga cerrahisi sırasında kullanımı olarak tanımlanabilir.
  • Bel kısmında skolyozu olan hastamın ameliyat öncesi ve sonrası skolyoz filmleri #Skolyoz her zaman üç ana düzlemde (3D) yani önden yanal eğrilik, sagitalde normalden ön veya arka (çoğunlukla lordotik) yöne sapma ve yatay düzlemde (çok karakteristik olarak) vertebral eksenel rotasyon içeren karmaşık bir deformitedir.  Scoliosis is a multifactorial three-dimensional (3D) spinal