0 507 220 62 32 0 507 220 62 32 hanifiucpunar@gmail.com

Skolyoz ameliyatı sonrası ağrıları kaybolur mu? 2 Haziran 2012 tarihinde ameliyat olan Louise ge

Skolyoz ameliyatı sonrası ağrıları kaybolur mu?

 

2 Haziran 2012 tarihinde ameliyat olan Louise gerçek öyküsü

 

Bu makale hastalara kaynak olması açısından aşağıdaki linkte bulunan Louise’nin gerçek öyküsünün çevirisinden elde edilmiştir.

 

 

https://lifewithscoliosis.com/2012/06/does-scoliosis-surgery-get-rid-of-pain/

 

 

Bu blogda Louise’nin ameliyattan hemen sonraki ilk 2 yıl tecrübelerini ve ameliyattan sonraki 7. yılındaki tecrübelerinin aktarımını okuyacaksınız.

 

Lütfen siz de ister gerçek adınızda ister takma adınızla hikayelerinizi diğer hastalara rehber olması açısından bu sitede paylaşmaktan çekinmeyin.

 

 

Skolyoz ameliyatından sonra ağrılarımın kaybolup kaybolmadığı bana en çok sorulan sorulardan biri. Benim buna cevabım hem evet hem hayır. İnsanlar, skolyoz ameliyatı olmama rağmen neden ağrılarım olduğunu anlamıyor. Sanırım ameliyatımdan yaklaşık iki yıl geçtiği için şimdiye kadar 'iyileşmem' gerektiğini ve şimdi normale dönmem gerektiğini düşünüyorlar.

 

Gerçek şu ki, ameliyattan önce ağrım çok çok daha kötüydü ve çok daha rahatsızdım.

Ameliyattan önce, omurga eğriliğimin kaslarım üzerindeki baskısı nedeniyle korkunç kas spazmları oluyordu ve bu benim canımı acıtıyordu. Bu ağrılardan kurtulmak için yaptığım hiçbir şey ağrılarımı geçirmedi. Masaj yaptırdım, akupunktur yaptırdım, fizik tedavi aldım, ısı tedavisi, pilates ve yüzme denedim ama hiçbir işe yaramadı.

 

Sürekli yoğun bir baskı hissetim - sanki omurgam kendiliğinden eğrilip kırılacak gibiydi. Sırtıma iğneler batıyormuş gibi ağrılarım oldu. Örneğin bankta/taburede otururken bu durumu hep yaşıyordum. Artı, kaburga kamburum nedeniyle hemen hemen her sandalyede her zaman çok rahatsız oldum.

 

Farklı bir acı…

Ameliyattan uyanır uyanmaz ameliyattan önceki ağrılarımın tamamen geçtiğini anladım. Yıllar ve yıllar sonra bunun nasıl bir rahatlama olduğunu size anlatamam. Kas spazmlarım bir gecede gitti!

 

Sırtımı ilk kez desteklenmiş hissettim, sanki sırtımın içinde bir desteğim varmış ve ilk kez desteksiz rahat oturabiliyormuşum gibi hissediyordum. Çok şaşırtıcıydı.

 

Ortopedi doktorum bana bu ameliyatın ağrıdan kurtulmanın garanti olmadığını ve ameliyattan sonra farklı türde bir ağrıyla karşılaşabileceğimi söyledi ve o haklıydı.

 

Zaten ağrılarımdan kurtulmak için değil, eğriliklerimin daha fazla ilerlemesini durdurmak için ameliyat oldum.

 

Şu anda ameliyattan sonra tecrübe ettiğim ağrı, çoğunlukla uzun bir iş gününden veya uzun bir süre ayakta durduktan sonra hissedilen ve uzanmakla anında geçen bel ağrısı gibi.

 

Sanırım bu, omurgamdaki kaynaşmamış (füzyon yapılmamış) diskler üzerindeki baskıdan kaynaklanıyor, çünkü artık füzyon yapılan omurlarımın aldığı baskıyı onlar almak zorunda. Şu anda spor salonunda bu baskıyı azaltmak için çekirdek (core) kaslarımı güçlendirmeye çalışıyorum ve egzersizlere başladığımdan beri daha iyi hissediyorum.

 

Şu an sahip olduğum asıl sorun rahat edememek. Sürekli rahatsızım ve bunun sırtımdaki çubuklar yüzünden olduğunu düşünüyorum, duruşum sürekli "düz", bu yüzden diğerlerinin yaptığı gibi kanepe veya sandalyede otururken onların şekline belimi büküp uyduramıyorum.  

 

Dik oturursam genellikle rahatım ama sorun şu ki çoğu sandalye kolayca dik oturmanıza izin vermiyor, bu yüzden oturabilmek için evdeki tüm minderleri  belime destek yapıyorum.

 

 

Güncelleme

 

Şimdi ameliyatımdan 7 yıl geçti.  Şimdiki  ağrılarımın bu yazıda anlattığım gibi olduğunu söyleyebilirim. Şimdiki tek fark, 7 yıl sonra, oturmam ve kalkmam çok daha kolay ve sırtım eskisinden çok daha esnek. Her zaman rahatsız hissetmenin nasıl bir şey olduğunu hatırlıyorum, ancak bunun çoğunlukla iyileşmeye bağlı olduğunu ve zamanla bunun düzeldiğini düşündüğümü söylemekten mutluluk duyuyorum.

 

 

Kaynak:

 

https://lifewithscoliosis.com/2012/06/does-scoliosis-surgery-get-rid-of-pain/Bursa Skolyoz Doktorları, bursa'da en iyi skolyoz doktoru, Bursa Skolyoz Fizik tedavi, Bursa Skolyoz Tedavisi, Bursa Şehir Hastanesi Skolyoz Doktorları

Bursa skolyoz Korsesi, Schroth egzersizleri Bursa, En iyi Skolyoz Doktorları, bursa'da en iyi ortopedi doktoru, Bursa Ortopedi doktor Yorumları, Bursa Ortopedi doktorları Devlet, Bursa Ortopedi Hastanesi, Bursa Ortopedi profesörleri, Bursa nöbetçi Ortopedi Doktoru, Bursa Devlet Hastanesi en iyi Ortopedi doktoru, bursa şehir hastanesi'nde en iyi ortopedi doktorlariBursa Skolyoz Doktorları, bursa'da en iyi skolyoz doktoru, Bursa Skolyoz Fizik tedavi, Bursa Skolyoz Tedavisi, Bursa Şehir Hastanesi Skolyoz Doktorları, Bursa skolyoz Korsesi, Schroth egzersizleri Bursa, En iyi Skolyoz Doktorları

Paylaş:    

Hastalığınızı Arayın

Hastalar İçin Bilgilendirme

Galeriden

  • Lomber Dar Kanal, Vidalı Bel Ameliyatı Örnek Doç. Dr. Hanifi Üçpunar, Bursa Spinal stenoz, omurilik kanalının daralarak omuriliğe ve sinir köklerine baskı yapmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Bu, ağrı, uyuşma, karıncalanma, halsizlik ve hatta mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı gibi bir dizi semptoma neden olabilir. Bazı durumlarda, sinirler üzerindeki baskıyı azaltmak
  • Avrupa Omurga Derneği Tarafından verilen kursların tamamlanması sonrası elde ettiğim diplomam Eurospine Diploma
  • Robotik Omurgada Ameliyatı Robotik Omurgada En Gelişmiş Navigasyon Sistemleri Kullanılmaktadır
  • Skolyoz Skolyoz tedavisinde "Selektif Füzyon" ile hastanın ana kozmetik problemleri olan omuz dengesizliği, kalça seviye farkı ve sırt bölgesindeki çıkıntılar başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir.
  • Robotik Omurga Ameliyatı Sunumumdan Robotik omurga cerrahisi veya robot yardımlı omurga cerrahisi, robotik teknolojinin omurga cerrahisi sırasında kullanımı olarak tanımlanabilir.
  • Bel kısmında skolyozu olan hastamın ameliyat öncesi ve sonrası skolyoz filmleri #Skolyoz her zaman üç ana düzlemde (3D) yani önden yanal eğrilik, sagitalde normalden ön veya arka (çoğunlukla lordotik) yöne sapma ve yatay düzlemde (çok karakteristik olarak) vertebral eksenel rotasyon içeren karmaşık bir deformitedir.  Scoliosis is a multifactorial three-dimensional (3D) spinal